30 listopada 2016-ego roku sprzed Hali Sportowej SYMA w Budapeszcie uczniowie i nauczycielki ze Szkoły Polskiej z Budapesztu i jej oddziałów z Csór, Veszprém, Dunaújváros, Gödöllő, Kaposvár, wyruszyli na tradycyjną już wycieczkę do Krakowa. Celem tej wycieczki był udział w 74 konkursie szopek krakowskich. Obecnie organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, z główną siedzibą przy Rynku Głównym. To właśnie na Rynku, u stóp pomnika Adama Mickiewicza, co roku, pierwszy czwartek grudnia, krakowianie i turyści mogą podziwiać wspaniałe szopki krakowskie. Tradycyjne szopki upamiętniają narodziny Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi, królami itp. oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). Nasza szopka, którą w tym roku przywieźliśmy na konkurs była bardzo duża i nawiązywała do symboli polsko-węgierskich, aby wiadomo było, że przywieziono ją z Węgier.

Szopkę tę zrobili uczniowie z Budapesztu w czasie przerwy jesiennej pod czujnym okiem naszej polskiej artystki Olgi Bloch i nauczycielki Liliany Zajáczné. Szopka była naprawdę bardzo piękna i została wyróżniona przez jury konkursu. Wyróżniona została też nasza druga szopka „węgierska”, którą sami zbudowali i przywieźli uczniowie naszej szkoły z oddziału w Pécs. Mimo że pogoda nam nie dopisała, bez przerwy padał deszcz ze śniegiem, opłaciło się nam przyjechać do Krakowa. Niektórzy z naszych uczniów byli po raz pierwszy w Krakowie, dlatego pokazaliśmy im Smoka Wawelskiego nad Wisłą, który mimo niesprzyjającej pogody zionął ogniem z paszczy, ku wielkiej radości dzieci. Na koniec weszliśmy na dziedziniec Wawelu, aby pokazać siedzibę królów polskich i Zamek w Krakowie, tym uczniom, którzy po raz pierwszy odwiedzili Kraków. Na drugi dzień po śniadaniu pełni wrażeń i bardzo zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Budapesztu. Miłym zaskoczeniem dla nas były drobne pamiątki i osobiste dyplomy za udział w szopkach krakowskich ,które specjalne przygotowała dla każdego uczestnika pani Małgorzata Niechaj, kierownik Działu Folkloru i Tradycji Krakowa.
Do zobaczenia w następnym roku w Krakowie!

Lucyna Światłoń Szabados