Taki jest tytuł Projektu Erasmus+, w którym młodzież naszej szkoły oraz polonijni licealiści z Litwy i z Polski biorą udział. W ramach tego projektu grupa z Wilna i z Warszawy przyjechała do nas 21 kwietnia w odwiedziny.

W szerokie i gościnne progi Domu Polskiego przyjęły ich przemiłe Panie: Pani Monika z Pani Kasią, a o ład i porządek dbała niezastąpiona Pani Ewa. Nad nastoletnimi głodomorkami czuwała Pani Kasia Balogh z Mężem zapewniając im smaczne jedzonka. Stronę kulturalno–historyczno–turystyczną zapewniło grono pedagogiczne naszej szkoły z takim asem, z przeszłością przewodnika turystycznego, jakim jest nasza Pani Hania – sekretarka szkoły.

Jako organizatorzy mieliśmy wielkie szczęście, gdyż już w pierwszym dniu pobytu Naszych Gości, wzięliśmy udział w uroczystościach odsłonięcia pamiątkowj tablicy poświęconej pamięci śp. Andrzejowi Przewoźnikowi. Młodzież złożyła kwiaty pod tablicą i pomnikiem Ofiar Katyńskich. W następnych dniach pobytu odwiedziliśmy parcelę 301 na cmentarzu, byliśmy pod pomnikiem Bema i Obrońców Przemyśla, w kościele Macieja, przy pomniku królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły, na Wzgórzu Zamkowym i Górze Gellerta, przy tablicy Woronieckiego i Rulikowskiego. Goście wzięli czynny udział w niedzielnej mszy św. w Kościele Polskim, a następnie byli na otwarciu wystawy w Domu Polskim.

Dzięki pomocy Rzecznika Narodowości Polskiej Haliny Csúcs mieliśmy możliwość zwiedzenia Parlamentu. Podczas zwiedzania Pani Rzecznik spotkała się z naszą liczną grupą (około 40 osób) i opowiedziała o kształtowaniu się węgierskiej Polonii oraz odpowiedziała na pytania Naszych Gości. Po wyjściu z Parlamentu spacerowaliśmy nadbrzeżem Dunaju i podziwialiśmy (my tutejsi też) piękny widok na stronę Budy.

Nie tylko Budapeszt pokazaliśmy Naszym wyjątkowo miłym i otwartym na informacje i wrażenia Gościom. Byliśmy na całodniowej wycieczce w Szentendre, Wyszehradzie i Ostrzyhomiu.

Nie będę wyliczać wszystkich miejsc, które wspólnie zwiedziliśmy, to przecież nie poradnik turystyczny. Myślą przewodnią było pokazanie piękna Węgier, przez pryzmat ścisłych powiązań węgiersko–polsko–litewskich i wskazania młodzieży elementów potwierdzających tytuł: „Różne kultury – jedna tożsamość”. Takim niesamowicie wymownym przykładam jest powstanie dynastii Jagiellonów. Jadwiga Andegaweńska z Węgier i Jagiełło z Litwy dali początek najbardziej zasłużonej dynastii w historii Polski. I to tylko jeden z wielu przykładów.

Spędziliśmy ten czas naprawdę „na bogato”, a to dopiero początek naszej znajomości. Naistotniejsze z tego wszystkiego, że nasza wspólna polonijna młodzież tak szybko zżyła się ze sobą. Nie wspomniałam o wspaniałych wychowawcach – Pani Alinie z Wilna, Pani Uli i o Panu Grzegorzu z Warszawy, a warto! Niesamowicie oddani pracy z młodzieżą, pełni poświęcenia, wiedzy leksykalnej, a także kreatywności i bardzo, bardzo serdeczni.

No i to poczucie humoru!

Witaliśmy chlebem i solą, a żegnaliśmy ze łzami w oczach.

Już czekamy na następne spotkanie, które będzie miało miejsce w Wilnie.

Alina Papiewska (PW257)