Grudzień to czas Adwentu, kiedy wszyscy przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia i narodzin małego Jezusa.

W tym roku w Ogólnokrajowej Szkole Polskiej postanowiliśmy wspólnie przygotowywać się do świąt. Wiele węgierskich miast z roku na rok bierze udział w inicjatywie adwentowych okien, do której w tym roku dołączyła się również nasza szkoła. Celem inicjatywy jest, aby każda klasa udekorowała okno w dany dzień grudnia. Do zdjęć zamieszczonych na stronie szkoły na Facebooku został dołączony wybrany przez uczniów świąteczny wiersz.
Dlaczego nasza szkoła wzięła udział w tej inicjatywie? Udekorowanie okna to okazja, by wspólnie przygotowywać się do świąt, zapomnieć o codziennych trudnościach, klasówkach czy sprawdzianach. To okazja, by w rodzinno-szkolnej atmosferze wykonać dekoracje świąteczne, sposobność do rozmowy z uczniami, do wywoływania uśmiechu na ich twarzach.
Mimo odległości między naszymi oddziałami, które czasami dzieli kilkaset kilometrów, adwentowe okna złączyły naszą wspólnotę szkolną – przez podziwianie kreatywnie wykonanych okien i czytanie bożonarodzeniowych wierszy naszych wspaniałych polskich poetów.

Budai Annamária
pomysłodawczyni projektu,
nauczyciel LNNI w Szolnoku i Cegledzie